Stanovisko Pražské plynárenské ke snižování cen plynu pro zákazníky

K problematice cen plynu pro koncové zákazníky je úvodem třeba obecně uvést, že velkoobchodní ceny plynu se do koncových cen zákazníků nepromítají hned, ale postupně. Cena pro koncové zákazníky je totiž významně ovlivněna způsobem nákupu zemního plynu, kdy většina odpovědných dodavatelů jej nakupuje postupně v menších objemech a s dostatečným předstihem. Tento způsob nákupu představuje mimo jiné obranu proti významným cenovým výkyvům, které by posléze dopadly na koncové zákazníky (cena plynu může ze své podstaty nejen klesat, ale i stoupat, jako tomu v minulosti mnohokrát bylo). Dále existují určité zákonné požadavky na udržování určitého objemu plynu (zásob) pro tzv. chráněné zákazníky, které je nutno naplnit.

Vzhledem k uvedenému tedy v případě Pražské plynárenské, jako odpovědného dodavatele (navíc je třeba připomenout, že i dodavatele poslední instance, tedy toho, kdo musí dodat plyn zákazníkům, jejichž stávající dodavatel tuto schopnost pozbyl), není možno nakupovat plyn pro zákazníky výhradně na spotových trzích takzvaně „ze dne na den“, ale určitou jeho část (podstatnou) musí mít zajištěnu již v předstihu, tedy za ceny platné v době nákupu, kdy byly výrazně vyšší.

Jednoduchá a zavádějící srovnání momentálních cen na burze (což je navíc pouze čistá cena plynu neobsahující další nezbytné náklady např. na transport do ČR, skladování, náklady související s obchodováním na burze apod.) s cenami, za které je zákazníkům plyn v tu samou dobu dodáván, jenž v poslední době občas zaznívají, nejsou proto objektivní a reálná.

Nedávný pokles velkoobchodních cen plynu se vzhledem k výše uvedenému dosud ještě nemohl plně promítnout do cen pro koncové zákazníky. Naše společnost před nedávnem snížila ceny plynu (v rámci neregulované složky ceny) v průměru o 11 % (mezi prvními), představila zákazníkům nové cenové tarify s jejichž využitím výrazně ušetří a zároveň avizovala, že další cenová zvýhodnění bude svým zákazníkům v průběhu roku postupně dále představovat, o čemž ostatně informovala i řada médií. Uvedený závazek stále platí!

V případě, že velkoobchodní cena plynu v budoucnu bude naopak stoupat (což se aktuálně pozvolna děje), naši zákazníci tuto skutečnost dlouhou dobu nijak nepocítí.

Kontakty

Zákaznická linka / Pomoc24:

800 134 134 - ZDARMA

840 555 333

Volání ze zahraničí:

+420 267 175 333

Pohotovost:

1239

AXA ASSISTANCE karta:

272 101 092

Napište nám:

callcentrum@ppas.cz

Stavte se u nás:

Rezervace na přepážku

Přidejte si nás:

facebook

eru

Energetický regulační úřad

www.eru.cz

Všechny kontakty
10.01.2019
Večerní Prahou aneb po stopách plynových lamp s Pražskou plynárenskou už tuto sobotu 12. 1. 2019! Tentokrát...
21.12.2018
Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat o úpravě provozní doby v pondělí 31.12.2018....
30.11.2018
Naši lampáři rozvěcují v adventu nejen Karlův most Stejně jako v předchozích letech i letos máte možnost...
27.11.2018
  Dne 26. 11. 2018 proběhlo losování výherců naší soutěže se Zákaznickou kartou, která probíhala v termínu od...
Rozhodli jsme se podporovat projekt "Zajíček na koni", protože si myslíme, že snažit se jízdou na koni...
Dlouhodobě podporujeme Nadaci policistů a Hasičů. Nadace pečuje o 36 rodin, pozůstalých po policistech a...
Pražská plynárenská podporuje sbor nevidomých a slabozrakých ČR, který pořádá koncerty po celé České...
Díky Pražské plynárenské a její spolupráci s Pražskými službami,  mohou Pražané denně potkávat ekologicky...

©2002-2017
Pražská plynárenská , a.s.