Nová výstava v Galerii Smečky

Galerie Smečky, spravovaná Nadačním fondem, zahájila svou činnost v prosinci 2005 výstavou koláží Jiřího Koláře a Ladislava Nováka; současná výstava je již třicátou osmou v pořadí.

Václav Sivko – Pootevřené dveře
24. 4. – 29. 6. 2013

Tato výstava se jmenuje „Pootevřené dveře“. Je to název výstižný jak pro otcův život, tak pro jeho uměleckou práci. Jednak se vizuální motiv pootevřených dveří opakovaně vrací v různých časových úsecích, a také se stává určitou metaforou „úniku“ před událostmi jak společenskými, tak osobními. Jen on sám věděl, když tyto pomyslné dveře otevíral, zdali za nimi byla naděje, příslib, vzpomínka nebo jen pouhý azyl. Vedle, dalo by se říci, všedního životaběhu, který může probíhat někdy až samozřejmým samospádem, jsou v životě chvíle, kdy to člověka láká se za nějaké pootevřené dveře podívat, vstoupit do svých představ, udělat krok jiným směrem, začít něco znovu, nebo otevřít dveře dokořán a vstoupit do nich s vervou svého předsevzetí. Ale pak mít i sílu za sebou dveře přibouchnout... Mnohdy se tento „výlet“ koná jen pro osvěžení fantazie, někdy je i těžší nepodlehnout, protože nová cesta je na první pohled tak lákavá, má však i mnohá svá úskalí. Otcovy první kresby (a podobně i malba) s motivem „pootevřených dveří“ pocházejí z konce války, motiv dveří je propojen s atmosférou dílny jeho otce krejčího, a lze si představit, co za těmito dveřmi mladý dvacetiletý muž tenkrát očekával... – život plný svobody, práce, nového objevování, nových přátelství, nových lásek.

V následujících letech byly ony dveře pootevřené jen chvílemi, ještě později zůstaly naopak dlouho zavřené, a pro něho se stávaly jen únikem do světa jeho představ před neúprosnou všedností a lidskou zlobou. Teprve v šedesátých letech se postupně těmito dveřmi vrátil k motivům vlastního mládí, jako by si tím chtěl osvěžit vzpomínky na domácí krejčovskou dílnu, na svůj svobodný bohémský život, kdy bylo tolik času..., ale hlavně, mohlo se udělat tolik práce, která jako by šla sama od ruky. Vše zadržované a oddalované jej náhle unášelo v silném pracovním víru, a podle výsledné práce je zřejmé, že si to náležitě užíval. Následné roky představovaly čas experimentování nejen na poli grafiky, ale i při ilustrování a grafické úpravě knih. Postupně se razítka nebo přenášené otisky staly kostrou kompozice, a byla to hravá skládačka až aranž tvarů. Jako by si nová forma s sebou nesla svůj obsah, opět jakési další „pootevření dveří“, tak ho každé nově objevené razítko dovedlo k novým nápadům. Sám si pamatuji, jak otec obcházel různá papírnictví, aby získal rozličné sady dětských razítek. Některé dostal i darem, a z každého úlovku byl šťasten. Tento způsob „koláže“ – i tak se dá soutisk razítek popsat – využil i při tvorbě knih, a to nejen při řešení obálek, ale i při ilustraci (zde místo běžných razítek používal xylografie, později si nechal dělat z výstřižků štočky, a ty pak používal v kresbách i grafikách). Celé toto období se točilo kolem sestavování, někdy i v podobě pouhé hry, koláže z razítek. Přesto si myslím, že použití koláže při ilustrování knih E. A. Poea či B. Viana vycházelo především z jejich textů. Lepení různě nalezených výstřižků se tak hodilo do mistrně napsaných záhadných příběhů Poeových, ale i do dadaistických, či spíše surreálných hříček Vianových.                                                                              

                                                                                                                               Pavel Sivko, 2013

 

Koncepce výstavy: Pavel Sivko, kurátor: Bohuslav Holý. Díla pro výstavu zapůjčila rodina Václava Sivka.

 

Galerie Smečky, Ve Smečkách 24, 110 00 Praha 1, otevřeno: úterý – sobota, 11.00–18.30 hod.

Tel. + 420 222 210 268, tel. + fax: + 420 222 210 272, galeriesmecky@ppas.cz,www.galeriesmecky.cz

 

Václav Sivko, narozen 29. června 1923 v Praze-Břevnově, zemřel 11. března 1974 rovněž v Praze. Studoval u Jaroslava Vodrážky na Státní grafické škole v Praze (1942–1943) a u prof. Františka Tröstera na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (1943). V letech 1944–1945 byl zaměstnán v ateliéru fotografa Josefa Sudka. V roce 1943 se stává členem Umělecké besedy a roku 1945 členem SČUG Hollar a Skupiny 29. augusta v Bratislavě. Těžiště jeho díla spočívá v kresbě, volné grafice a ilustraci. V grafických pracích se věnoval suché jehle (např. portréty Josefa Sudka), leptu (prostředí krejčovské dílny, krajiny) a pak zejména barevné litografii. Významně zasáhl do knižní grafiky, a to nejen jako výtvarný redaktor (nakladatelství Mladá fronta, 1956–1965, a Albatros, 1967–1968), ale i jako spolupracovník řady časopisů, jako byly sborník Hollar, Výtvarná práce, Kruh, Květen, Plamen. Celkem ilustroval, vyzdobil a graficky upravil více než pět set knih. Známé jsou jeho ilustrace ke knihám Jana Nerudy (Povídky malostranské, Trhani), Vladislava Vančury (Pekař Jan Marhoul, Markéta Lazarová) i Máj K. H. Máchy s originálními ilustracemi provedenými barevnou litografií, nebo ilustrační koláže k Pěně dní Borise Viana či k povídkám E. A. Poea ad.; Sivkovy grafické návrhy edice Cesty a Bílé edice jsou v produkci knižní grafiky šedesátých let nepřehlédnutelné. V letech 1946–1956 podnikl studijní cesty do Francie, Bulharska, Holandska, Vietnamu a Číny. Pracoval také v dalších oborech užitého umění, jako jsou tvorba plakátů, scénografické návrhy, návrhy vzorů pro textilie, kreslený film, známková tvorba, a v posledních letech života dokonce pro výstavnictví a v keramice, když mu bylo znemožněno tvořit v oboru knižní grafiky a ilustrace. Během života se zúčastnil mnoha tuzemských i zahraničních výstav. Jeho práce se nacházejí ve sbírkách Národní galerie v Praze a Galerie hlavního města Prahy, Moravské galerie v Brně, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, Galerie moderního umění v Hradci Králové, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a rovněž v zahraničí.

Kontakty

Zákaznická linka / Pomoc24:

800 134 134 - ZDARMA

840 555 333

Volání ze zahraničí:

+420 267 175 333

Pohotovost:

1239

AXA ASSISTANCE karta:

272 101 092

Napište nám:

callcentrum@ppas.cz

Stavte se u nás:

Rezervace na přepážku

Přidejte si nás:

facebook

eru

Energetický regulační úřad

www.eru.cz

Všechny kontakty
10.01.2019
Večerní Prahou aneb po stopách plynových lamp s Pražskou plynárenskou už tuto sobotu 12. 1. 2019! Tentokrát...
21.12.2018
Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat o úpravě provozní doby v pondělí 31.12.2018....
30.11.2018
Naši lampáři rozvěcují v adventu nejen Karlův most Stejně jako v předchozích letech i letos máte možnost...
27.11.2018
  Dne 26. 11. 2018 proběhlo losování výherců naší soutěže se Zákaznickou kartou, která probíhala v termínu od...
Rozhodli jsme se podporovat projekt "Zajíček na koni", protože si myslíme, že snažit se jízdou na koni...
Dlouhodobě podporujeme Nadaci policistů a Hasičů. Nadace pečuje o 36 rodin, pozůstalých po policistech a...
Pražská plynárenská podporuje sbor nevidomých a slabozrakých ČR, který pořádá koncerty po celé České...
Díky Pražské plynárenské a její spolupráci s Pražskými službami,  mohou Pražané denně potkávat ekologicky...

©2002-2017
Pražská plynárenská , a.s.